HOME
15.7.2001
Život ve 21. století?Stojíme na prahu nového století a je jenom na nás a našich potomcích, jaké toto století bude. Zda bude plné válek, všemožných nemocí nebo bude plné radosti, spokojenosti, úcty k lidské společnosti a naší planetě, to vše záleží na nás.
A proto zamysleme se nad našimi činy, které ovlivní 21. století stejně jako ovlivní naše děti na jejichž životech se bude odvíjet budoucnost této planety v dalších stoletích.
Nejdříve si uvědomme, v jakém prostředí možná budeme žít? Ve dvacátém století vzniklo a rychle se rozvíjí odvětví informačních technologií. Mezi informační technologie zařazujeme veškeré přístroje, které jakýmsi způsobem pracují s informacemi - analyzují je, vyhledávají, zpracovávají. Dnes veškeré elektronické a většina elektrických přístrojů jsou informační technologie. Život bez nich dnes již není možný a pro ty, kdo tomu nevěří si neuvědomují, co všechno tyto technologie zahrnují. 21. století bude tudíž stoletím velkého rozmachu, zdokonalování a vyvíjení stále nových informačních technologií, pomocí kterých se bude svět pomalu, ale jistě centralizovat.
Ve dvacátém století se vedly války o území, ve 21. století to budou války o informace. Již dnes tyto války existují, ale lidé, pokud se zde nejedná o zabíjení a násilí, tomu nevěnují tak velkou pozornost. Myslím si, že informační války jsou více bolestné a zákeřnější, protože můžou být snadněji vedeny bez stop a vědomí kohokoliv. Lidé si neuvědomují, že informace v dnešní době jsou to nejcennější, co může člověk vlastnit. Lidé, kteří budou ovládat informace a umět s nimi manipulovat, budou ovládat i svět.
Pravděpodobně to nebudou války pomocí zbraní a násilí, ale války "inteligence" a nových technologií jako jsou dnes již běžně rozšířené počítače.
Jak zabránit takovéto budoucnosti?
Lidé by se měli naučit myslet na jiných úrovních než dnes. My víme, že zločiny jsou násilí, krádeže, vraždy, loupeže ?, ale většina lidí je chápe pouze smysly, např.: když nám někdo něco ukradne, zjistíme to až tehdy, když nám něco chybí nebo když zloděje při krádeži vidíme. Ale co kdyby nám někdo něco ukradl a nám nic nechybí, nikoho jsme neviděli? Nebo když člověk tvrdí, že mu někdo ubližuje, jen když jsou na to důkazy, můžeme konstatovat, že říká pravdu. Ale co když člověk žije spokojeným životem a tvrdí, že mu někdo ubližuje a ony důkazy chybí? Pak si myslíme, že tento jedinec je psychicky narušený, ve stresu, v těžké životní situaci nebo má nějaké halucinace. Ale co když je to pravda?
Pokud lidé začnou chápat všechno kolem nás nejen na úrovní základních smyslů, pak si myslím, jsme připraveni vstoupit do 21. století a čelit nástrahám nové informační éry.
Se základními smysly souvisí i další fakt - lidé jsou snadno zmanipulovatelní. Snadno se nechají ovlivnit. "Přece jsem o tom četl(a), viděl(a) jsem to na vlastní oči, slyšel(a) jsem to, a tudíž to je pravda", tak dnes ještě myslí drtivá většina lidí. A myslet takto v době největšího technického pokroku, kdy existuje virtuální realita a jiné technologie na oklamání našich smyslů, je již opravdu hloupost.
Posledním závažným nedostatkem lidí je, že jsou příliš důvěřiví k dalším. Přestaňme si neomylně věřit, věřit všem, všemu, mezi námi existují lidé, kteří toho využívají a budou tu tak dlouho, dokud lidé budou tak hloupí, aby jim důvěřovali.
Pokud tyto nedostatky, které by v dnešní době měly být minulostí, budou postupně mizet, pokud budeme vychovávat své děti v životě v dnešním světě, pokud všechny budeme učit, že technika je tady pro ně a ne proti nim, bude se nám žít lépe a věřte války nebudou. Budeme žít na této planetě spokojeně a věčně, protože pokud se lidé nebudou techniky bát, pak pochopí, že je snazší vynalézt s její pomocí nové zdroje na dalších milion let např. vzduchu než bránit kácení tropických deštných lesů, čemuž stejně nikdo nezabrání, protože veškeré zdroje na Zemi budou muset být za několik desítek (určitě ale stovek) let vyčerpané, a pak už bude pozdě na to, aby si to lidé uvědomili jakou udělali chybu. Učme se žít s technikou dnešní a budoucí, naučme se ji plně využít pro naše blaho. Jen tak zde budeme žít i my spokojeně a šťastně. Nehleďme do minulosti, nemysleme stále stejně, přizpůsobujme se podmínkám života v době, které žijeme. Kamil Mrázek
Diskuze k článku:
Zde napište Váš komentář: